STandART: 2004-2006

2003. gada decembrī grupā STandART iesaistījās Vladislavs Beļskis. Kopā ar Kalvi, Juri un taustiņnieku Kņazu šis kvartets kļuva par grupas kodolu, un grupa izmantoja iespējas krasi mainīt savu skanējumu, mūzikā iesaistot niknākas ģitāras, analogos sintezatorus un metāla perkusijas. Mēģinājumi notika Jelgavas Baptistu baznīcā un Jūrmalas 1. ģimnāzijā pie skaņu inženiera Kārļa Bardeļa. 2004. gada sākumā STandART viesojās Latvijas Radio raidījumā Radiobumba. Divas dziesmas, Bezmiegs un Būtībā Man Vienalga (kuras vēlāk kļuva par Aslana Dziesmu un Seven Times), tika nospēlētas akustiski, kā perkusijas izmantojot sarūsējušas dzelzceļa skrūves, pakavus un radio gaitenī paķertu skārda miskasti.

2004. gada martā Kalvis Kluburs kā taustiņnieks iesaistījās arī grupas Pasaules Gaisma sastāvā, kura tobrīd uzsāka aktīvas koncertēšanas periodu saistībā ar savu jauno disku Matērijas Bilžu Grāmata. 2004. gada pavasarī arvien vairāk mainījās STandART skanējums. Šķīrās grupas un taustiņnieka Kņaza ceļi, un viņa vietā grupā tika pieņemts Vladislava brālis Harijs Beļskis. Mēģinājumi pārcēlās uz Rīgas centru.

Pirmoreiz jaunajā sastāvā – Kalvis (vokāls, sintezators), Juris (sintezators, metāla perkusijas, ģitāra, basģitāra, elektroniskās bungas), Vladislavs (basa sintezators un metāla perkusijas), Harijs (divi sintezatori), kā arī tehniskais asistents no Skrīveru laikiem Dj Momentz (sampli, skaņa) – uzstājās 2004. gada 21.maijā, Rīgā, klubā Barons, Dj Montusa rīkotā pasākuma One Night With Depeche Mode ietvaros.

Maija beigās STandART saņēma vairākas atzinības par video Tālbraucēja Šofera Sapnis. Ikgadējā bērnu un jauniešu video festivālā 2 Annas klips saņēma diplomu (tāpat kā Pasaules Gaismas klips Matērijas Bilžu Grāmata – abi tika izdoti DVD izlasē), kā arī žurnāla Sīrups simpātiju balvu. Savukārt LTV1 raidījuma Juniors TV videokonkursā klips ieguva galveno balvu. Šī konkursa žūrijā bija Pēteris Krilovs, Daira Āboliņa un Kristaps Streičs.

Speciāli Baltijas Valstu Jauniešu īsfilmu festivālam, kas notika vācu valodā, klipam tika ierakstīta jauna audioversija Fernfahrertraum. Klips izpelnījās organizatoru speciālbalvu. Žūrija uzskatīja, ka šo video nav iespējams vērtēt konkursa ietvaros, jo tas esot pārāk kvalitatīvs, kā arī redzēts jau citur. Šie aspekti gan nebija apskatīti iepriekš konkursa nolikumā. Strādājot pie dziesmas vāciskā teksta, tika aizsākta sadarbība ar Latvijā dzīvojošu vācu izcelsmes dzejnieku un tulku (un arī bundzinieku-perkusionistu) Matiasu Knollu.

2004. gada otrajā pusē STandART sniedza vairākus koncertus Rīgas klubos Depo un Barons, piedalījās rokgrupas Dzelzs Vilks jaunā albuma prezentācijā un kopā ar grupu Pasaules Gaisma uzstājās Pelēkās kāpas aizsargakcijā Pāvilostā. 2004. gada decembrī klajā nāca STandART otrais singls Lielās Atlaides, kas tika ierakstīts pašu mājas studijā Belsky Beat.

2005. gadā grupa uzsāka ar darbu pie sava skanējuma un studijas ierakstiem paralēli divās valodās (vienai dziesmai pat trīs valodās), atgriežoties Jelgavā pie Gata Priekuļa, kur bija tapis pirmais STandART singls. Uz skatuves šajā laikā grupa kāpa tikai reizi koncertējot DM fanu saietā Baronā. Dziesmas Tālbraucēja Šofera Sapnis video turpināja saņemt balvas un atzinības dažādos video festivālos, gan Latvijā, gan ārvalstīs.

Lai arī Kalvja un Jura otra grupa Pasaules Gaisma bija pārstājusi koncertēt, abi izveidoja jaunas versijas jau esošajām dziesmām. Kalvja pārstrādātā dziesmas Pasaules Gaisma 2005. gada versija vasarā tika izdota Alternative.Lv izlasē. Tad Kalvis darbību grupā Pasaules Gaisma pārtrauca.

Rudenī pēc divu gadu darbības grupu STandART izlēma pamest Juris Tipa. Pēc septiņu mēnešu pauzes STandART kāpa uz skatuves 25. novembrī klubā Depo, kopā ar grupu Dzelzs Vilks un vācu industriālā roka pārstāvjiem The Ancient Gallery. 2005. gads tika noslēgts ar jauna singla Tālbraucēja Šofera Sapnis (0.5 versija) izdošanu un tā atvēršanas svētkiem MicRecbārā.

2006. gada sākumā dziesmas Tālbraucēja Šofera Sapnis 2005. gada videoversija tika iekļauta izdevniecības MicRec veidotajā DVD izlasē The Best of Latvia. STandART turpināja strādāt pie ierakstiem, uzsākot sadarbību ar skaņu inženieri Sandri Savicki (Overflow), kurš vēlāk kļuva pazīstams plašākai publikai kā grupu Starring Two un Padome dalībnieks. STandART sāka sadarboties arī ar menedžeri Gati Gavriļenko.

Maijā STandART uzstājās vācu grupas De/Vision Rīgas koncerta afterpārtijā, savukārt jūnijā pirmoreiz kāpa uz skatuves Liepājas klubā Fontaine Palace. Septembrī darbību grupā atsāka Juris Tipa, un STandART no trio atkal kļuva par kvartetu. Oktobrī STandART koncertēja klubā Depo kopā ar zviedru synthpop grupu Lowe, kā arī izveidoja oficiālu remiksu vācu grupas Camouflage dziesmai We Are Lovers.

Novembrī STandART izdeva maksi-singlu Corrosion (Korozija), kurā bez vairākām jaunām dziesmām un videoklipiem pirmoreiz bija atrodami arī vairāki dziesmu remiksi, tapuši sadarbībā gan ar latviešu māksliniekiem, gan arī ārvalstu mūziķiem – Hien no Polijas, Peter Vanek un Infrabuse no Beļģijas, Troubleshooter (agrākais grupas Bitstream dalībnieks) no Lielbritānijas. Singla izdošanai sekoja koncerttūre pa Baltijas valstīm, kuras noslēgumā STandART kā iesildītāji tika uzaicināti pievienoties vācu grupas Camouflage viņu Relocated Tour koncertam Tallinā. Rīgā STandART uzstājās Camouflage koncerta āfterpārtijā.

2006. gada nogalē tika izveidots Latvijas Mūzikas kanāls (pirmais mūzikas TV kanāls Latvijā), kas ļāva plašāku atpazīstamību gūt STandART klipiem. Decembrī dziesmu Korozija savā topā iekļāva Radio NABA. Korozija kļuva par Ziemassvētku Nr.1 un kopumā 1. vietā pavadīja sešas nedēļas.

STandART 01